Het waterschap laat één van de pompen zo aanpassen dat het ook water in kan laten.
Het waterschap laat één van de pompen zo aanpassen dat het ook water in kan laten. Foto: Wil van Balen

Waterschap plaatst pompen bij aanhoudende droogte

Actueel 541 keer gelezen

Heenvliet - Het Waterschap Hollandse Delta gaat op de Wieldijk in Heenvliet pompen plaatsen om, als de droogte blijft aanhouden, water vanuit het Kanaal door Voorne over te pompen naar het Brielse Meer.

De maatregel is nodig om te zorgen voor voldoende zoet water voor zowel de polders op Voorne-Putten, als de telers in het Westland en de industrie in de Botlek.

Onder invloed van het getij dringt zout water ons land binnen. Normaal gesproken wordt dat zoute water er weer uit gespoeld door het zoete rivierwater. Alleen door de droogte is er te weinig water in de rivieren. Het zoute water trekt dus verder het land in. Inmiddels ligt het zoute water al in het Spui, ter hoogte van de inlaat Wolvenpolder. Die inlaat is daarom gesloten. Bij de Bernisse inlaat wordt nog wel water uit het Spui in de Bernisse gelaten, maar als de droogte voortduurt, zal het zoute water de inlaat ook kunnen bereiken. In dat geval gaat de Bernisse inlaat dicht. De watervoorraad in het Brielse Meer is voldoende voor drie dagen, maar als er langer geen water aangevoerd wordt, wordt de situatie nijpend.

Eind vorige week benaderde het Hoogheemraadschap Delfland het Waterschap Hollandse Delta met de vraag of zij de aanvoer van zoet water zou kunnen garanderen. In het gebied van het Hoogheemraadschap is er inmiddels sprake van een crisissituatie, want er is zelfs een verbod op het onttrekken van oppervlaktewater uit sloten, vaarten en andere watergangen. ‘Zover is het hier gelukkig niet’, zegt heemraad Piet van der Eijk, maar hij waarschuwt er wel voor dat als het zoute water de Bernisse inlaat bereikt en deze een aantal dagen dicht moet, er wel een probleem ontstaat. 

Om voorbereid te zijn, worden er dus maatregelen genomen. Een van de mogelijkheden is het inzetten van Gemaal Gorzeman in Hellevoetsluis. Dit gemaal pompt normaal gesproken water vanuit de polder het Haringvliet in. Een van die pompen wordt omgebouwd, zodat hij ook water in kan laten. Dat water wordt dan gespuid in het Kanaal door Voorne. Omdat dit kanaal geen open verbinding heeft met het Brielse Meer, moet het water door middel van pompen overgebracht worden. Daarbij moet wel een extra filtering worden toegepast om fosfaten uit het water te halen, want er zijn ook twee waterzuiveringen die water lozen op het Kanaal door Voorne en het water dat naar het Brielse Meer gaat moet zo schoon mogelijk zijn. In eerste instantie leek het erop dat de Wieldijk afgesloten zou moeten worden, maar vanmiddag is bekend geworden dat er een technische oplossing mogelijk is en de leidingen door de bestaande duikerverbindingen gelegd kunnen worden.

Op dit moment wordt ook onderzocht of de boten in de jachthaven van Heenvliet kunnen blijven liggen als er water ingelaten wordt. Het gaat om 10 kuub per seconde, dus dat is een flinke hoeveelheid water die dan in één keer het haventje binnenkomt. 

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant