Afbeelding
Foto van vroeger

De Hr.Ms. Hydra in de Koopvaardijhaven

Historie

De mijnenlegger Hr.Ms. Hydra ligt in 1914 afgemeerd in de Koopvaardijhaven. Het toen twee jaar oude schip was in Hellevoetsluis “op station” gezet om de Nederlandse kust door het leggen van zeemijnen te beveiligen. 

De Hydra bleek echter in actieve dienst onder een niet al te gelukkig gesternte te verkeren. Al snel na het in de vaart brengen werd het schip geplaagd door kleine en grotere incidenten. Waarbij het in de schroef raken van een kabel nog bij de kleinere ongelukjes behoorde. Kwalijker was in 1919 de aanvaring in de Rotterdamse haven met een vrachtschip. Het kostte de Nederlandse staat 500.000 gulden aan schadevergoeding voor de Amerikaanse eigenaar. Korte tijd later was het pas echt raak. Aan het einde van een oefening in de Zeeuwse Wielingen kwam de Hydra op 19 februari 1921 in aanvaring met de torpedobootjager Z3. Ondanks een zware beschadiging kon de Z3 zich in veiligheid brengen, maar voor de Hydra eindigde dit incident op de bodem van de rivier. Nadat de Hydra was gelicht, arriveerde het schip op 20 mei 1921 hangend tussen bergingsschepen in de Hellevoetse haven, waar het in het droogdok werd opgenomen. Het herstel van de Hydra duurde zo’n drie jaar, waarna het weer naar zijn standplaats Vlissingen vertrok. Het schip was echter alweer snel voor reparatie terug in Hellevoet na een aanvaring met een Vlissingse sluis!
Het uitbreken van de oorlog met Duitsland betekende ook het einde van de Hydra.

Op 15 mei 1940 voer de Hydra vanuit Vlissingen naar Zijpe om te beletten dat de Duitsers Duiveland zouden bereiken. Het schip werd echter zodanig zwaar beschoten en beschadigd dat de bemanning besloot het aan de grond te zetten. Uiteindelijk bleek een sloperij in Hendrik-Ido-Ambacht het einde van het niet altijd even gelukkige bestaan van de mijnenlegger.

Foto: Stadsmuseum Hellevoetsluis

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant