
Rolbrug over het kanaal
HistorieHet groot-onderhoud aan de hefbrug bij het sluizencomplex van het Voornse kanaal ligt alweer een tijdje achter ons. Tijdens de daarvoor noodzakelijke afsluiting voor het autoverkeer werd weer eens duidelijk hoe belangrijk en gemakkelijk die oeververbinding voor veel Hellevoeters is, hij werd daarom erg gemist.
Op deze foto van vroeger laten we nog eens de voorganger van de huidige hefbrug zien, een brug met een heel andere werking dan de huidige. Het was een zogeheten rolbrug, bestaande uit twee delen, met op iedere oever een rolmechanisme. Als de brug moest worden geopend werden beide brugdelen horizontaal van elkaar afgerold zodat de vaaropening ontstond. Door het rolmechanisme staat een dergelijke brug in gesloten toestand dan ook voor een groot gedeelte op de walkant.
Om de huidige hefbrug te bedienen is niet veel mankracht meer nodig. Plaats nemen in het bedieningshuis en knoppen bedienen zijn voor het huidige brugwachtersgilde voldoende. Dat lag voor de vroegere generatie brugwachters anders. Om de brugdelen van elkaar af te rollen was man- en spierkracht vereist: voor ieder brugdeel een brugwachter of, zoals ze in Hellevoet altijd werden genoemd, een sluiswachter. Ondanks dat zo’n oude, ijzeren rolbrug er nogal massief uitzag, werden beide delen toch vrij gemakkelijk van elkaar gereden.
De dubbele ijzeren brug op de foto werd in 1902 door een constructiebedrijf uit Winschoten voor een bedrag van 19.480 gulden gemaakt en aangelegd. Aan het begin van de jaren vijftig van de vorige eeuw bleek hij toch wel zijn tijd te hebben gehad. Het verkeer dat dagelijks vanuit de Veerhaven van de ‘tramboten’ naar Middelharnis gebruik maakte, werd steeds zwaarder en intensiever. Begin jaren vijftig was de maat vol en werden er maatregelen aangekondigd om de brug te ontlasten. Uiteindelijk werd na ruim vijftig jaar dienst de rolbrug in 1954 vervangen door een moderne hefbrug.















