Afbeelding

Aan de knoppen draaien

Column

Bestaanszekerheid betekent dat je voldoende middelen en mogelijkheden hebt om in je basisbehoeften te voorzien. Inkomen, een woning, toegang tot zorg en onderwijs. Hoewel het voor veel mensen de ver-van-je-bed-show is, hebben de Verenigde Naties in hun Sustainable Development Goals ‘het uitbannen van armoede’ niet voor niets op als doelstelling nummer één gezet. Ook in onze eigen grondwet, artikel 20, eerste lid wordt het recht voor het leiden van een menswaardig bestaan voor de gehele bevolking, dus ook voor ingezetenen die niet meer volledig zelf in hun levensonderhoud kunnen voorzien, genoemd als onderdeel van onze overheidszorg.

Nee, beste lezer, ik heb geen rechtenstudie gedaan om deze overpeinzing te schrijven, ik kwam er gewoon op toen ik een bericht las over mensen die met wat ze zo mooi noemen ‘aan de onderkant van onze samenleving’ leven. Plat gezegd: diep in de shit zitten. Dat zijn er meer dan u denkt, ruim een half miljoen. Deze mensen kunnen niet eens voldoende eten kopen. In Voorne aan Zee bijna 2.000 inwoners. Daar net boven zit in Nederland nog eens een groep van bijna 1.5 miljoen mensen die risico lopen om in armoede te vervallen. Dit cijfer doorgetrokken in Voorne aan Zee betekent nog zo’n 6.000 inwoners. Heb je maar net voldoende geld om van bestaanszekerheid te kunnen spreken, dan is armoede dichtbij. Eén gebeurtenis kan fataal zijn.

Je flexcontract biedt een periode onvoldoende uren, een financiële tegenslag, gezondheidsproblemen. Als je niet uitkijkt verdwaal je vervolgens in een oerwoud van regels en afspraken waar je niets van begrijpt. Lukt het je om er doorheen te komen, dan krijg je allerlei armoede hulp. Dat verlicht weliswaar de acute nood, maar pas als bestaanszekerheid structureel wordt opgelost wordt voorkomen dat meer mensen in armoede terechtkomen. Deze laatste zin klinkt ingewikkeld, leest u deze nog eens goed door.

Het eerste wat we in Nederland al jaren doen, is draaien aan de inkomensknoppen. Toeslagje hier, extra steun daar. Cadeautegoed, energietoeslag, onderwijspotje, te veel knoppen om op te noemen en liefst verpakt in een regeling die super ingewikkeld is. Er zijn extra ambtenaren nodig die het allemaal moeten uitvoeren. De gemeenteraad vergadert binnenkort over de begroting van Voorne aan Zee. Misschien helpt deze column bij het bepalen van standpunten?

Ger den Reijer

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant