Voorzitter Tom Wensink van de stichting bij hun eerste project de restauratie van de replica.
Voorzitter Tom Wensink van de stichting bij hun eerste project de restauratie van de replica. Eigen foto

Stichting Vestingeiland Holland: grootse plannen voor de toekomst

Actueel 57 keer gelezen

Hellevoetsluis – Een stichting die als doel heeft om de geschiedenis van het eiland Voorne-Putten zo goed mogelijk toegankelijk te maken voor het publiek, dat was het idee om de stichting op te richten. Dan spreken we over 2020. Sinds januari 2026 is de stichting wat afgestoft en is weer bezig met allerlei mooie plannen voor de toekomst.

Tom Wensink, voorzitter van Stichting Vestingeiland Holland, was in het verleden één van de oprichters van museumschip de Buffel. “Dat bestuur heeft inmiddels plaats gemaakt voor een nieuw bestuur”, zo vertelt hij. “Met het oude bestuur hebben we Stichting Vestingeiland Holland al in 2020 opgericht. We zochten aansluiting bij Fortresse Holland in de hoop om iets op te zetten voor heel Voorne-Putten. Fortresse Holland koos ervoor om zich te richten op Hellevoetsluis. Sinds die tijd is de stichting een beetje slapend geworden. Nu zijn we van plan om de stichting weer af te stoffen.”

Tom zou het liefste zien dat alle musea op heel Voorne-Putten een goede samenwerking zouden aangaan. Tom: “Alle musea functioneren nu eigenlijk een beetje als eilandjes. Dat is ontzettend jammer. Verder in Nederland zie je vaak dat er coöperaties ontstaan waar kleine musea zich bij kunnen aansluiten. Door die samenwerking zijn die kleine musea ook wat minder afhankelijk van de gemeente. Naar zo’n samenwerking streeft ook onze stichting.” Tom ziet zichzelf op het moment als een soort opbouwwerker. “Net als in de tijd van de Buffel zou ik graag iets neer willen zetten waar anderen weer mee verder kunnen. Zo streven we met de stichting naar een jong en krachtdadig bestuur, samengesteld met mensen uit de verschillende musea. De bedoeling is dat de stichting voor alle musea op Voorne-Putten ondersteuning kan bieden. We willen samenwerking bevorderen en diensten aanbieden. Musea moeten gewoon beter op de kaart worden en zichtbaarder worden. Alle vrijwilligers doen hun stinkende best maar lopen soms best tegen dingen aan. Denk alleen maar aan het aanvragen van vergunningen. Al die vrijwilligers zien zich steeds gedwongen om het wiel weer uit te vinden. Dat is enorm jammer want het kan ook anders. Wij zoeken hierin de verbinding. We zoeken ook de samenwerking bij de recreatiebedrijven. Hun klanten zijn tenslotte ook onze klanten. We zijn als museumorganisatie ook lid van de ondernemersvereniging. Ook met bijvoorbeeld camping ’t Weergors hebben we goed contact. We gaan samen kijken hoe we de bezoekers in verbinding kunnen krijgen met de geschiedenis van ons eiland.”

Stichting Vestingeiland Holland richt zich niet alleen op de rijke militaire en maritieme geschiedenis van Hellevoetsluis. “Welnee”, zegt Tom enthousiast. “Het eiland Voorne-Putten heeft zoveel meer te bieden. De rijke geschiedenis van den Briel is zoveel meer dan 1 april. Vergeet ook de geschiedenis van de Bernisse niet. Alle monumenten op Voorne-Putten moeten levend worden gehouden. worden.” Mensen die geïnteresseerd zijn in een bestuursfunctie bij Stichting Vestingeiland Holland kunnen een mail sturen naar: tomwensink@vestingeilandholland.nl

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant