
Madelon de Zoete: ‘Zijn wie je bent’
Algemeen 4.660 keer gelezenHellevoetsluis - Madelon de Zoete (20) schreef mooie, lieve en ontroerende gedichten voor de gedichtenbundel ‘Zijn wie je bent’ die zij prachtig liet illustreren door haar tante Bonnette.
“Het ging een tijd niet goed met mij. Ik zat in de knoop met mezelf. Ik ben opgenomen geweest en toen ben ik gaan dichten” vertelt Madelon. Madelon heeft autisme en een licht verstandelijke beperking. “Ik moest mijn gevoel en mijn emoties uiten. Dat deed ik met dichten. Ik ga er niet speciaal voor zitten. De gedichten komen zo maar ineens in me op. Ik hoop anderen te inspireren en ze te laten weten dat ze niet alleen zijn. Tijdens het schrijven van gedichten ben ik gaan inzien, dat hoe je ook bent, iedereen heeft wel een talent in zich. Iedereen is uniek op zijn of haar manier. Je moet blij zijn met wie of wat je bent. Ik hoop dat als mensen mijn gedichten lezen, dat ze een levensgebeurtenis uit hun eigen leven erin herkennen. En dat ze daar kracht uit kunnen halen. Wat je ook meemaakt onthoudt dat het altijd beter kan gaan. Wat je ook hebt doorstaan, het komt altijd wel goed.”
Madelon heeft een geschiedenis van opnames en tijdelijk niet thuis kunnen wonen. “Voor mijn ouders was mijn laatste opname moeilijk, maar ik wist waar ik het voor deed. Ik wilde er beter uitkomen. De begeleiding was heel fijn.” “We hebben al veel zorgen om haar gehad” vertelt haar moeder Berthe. “Toen ze naar de kleuterschool ging, kwamen we erachter dat niet alles soepel liep bij Madelon. Omdat ze verbaal erg sterk is, kon ze het lang ‘verbloemen’.” Momenteel woont Madelon in een begeleid wonen project voor volwassenen. Binnenkort komt ze weer thuis wonen. Ze heeft zelf moeite gehad om te accepteren dat ze niet is zoals anderen zijn. Vrienden maken is lastig, want aansluiting met ‘normale’ kinderen is er niet. Op de groep bij begeleid wonen heeft ze wel aansluiting, maar dat ziet ze meer als broers en zussen. “Iemand van buiten af zou fijn zijn. Dat je je kamer kunt laten zien. Samen naar het strand gaan. Dat soort dingen. Maar ik weet dat dit niet alleen aan mij ligt, het ligt aan beiden. Daarom ben ik blij met wat ik nu heb. En vecht voor waar ik naar toe wil.”
Op basisschool OBS Het Palet in Nieuwenhoorn heeft Madelon haar plek gevonden. Aanvankelijk begon ze als stagiaire en inmiddels is ze omarmd door het team van de school. “Ik heb ondersteunde taken en help waar ik kan. Ik noem het zelf maar conciërge.” Madelon is gek op kleine kinderen en zij op haar. Ze kan zich goed in hun belevingswereld verplaatsen. Vooral kinderen die, net als zij, een beperking hebben. “Mijn beperking is mijn kracht. Ik herken dingen van mezelf in zo’n kind. Hierdoor weet ik wat ik moet doen of juist niet moet doen. Structuur en alles stap-voor-stap, dat werkt.” “Dit is zo mooi” zegt Berthe tot slot, “Madelon voelt zich nu waardevol in de maatschappij.”
Madelons dichtbundel is verkrijgbaar bij boekhandel Hoofdstuk Een in Brielle en is te bestellen via www.boekscout.nl















